چگونه با تدوین استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

  • 1397/09/20
  • 605

امروزه داشتن یک محتوای مناسب و جذاب که کاربران بسیاری جذب آن شوند یک امتیاز محسوب می شود ولی افراد کمی برای تولید محتوای خود وقت می گذارند و دائما از منابع دیگر کپی می کنند و یا از یک کلمه کلیدی خاص ، هزار بار در متن استفاده می کنند. دیگر دوره این روش ها به پایان رسیده و گوگل راه و روشش را در رتبه دهی به سایت ها تغییر داده است و سعی می کند که بیشتر از قبل خودش را به راه رسم انسانی نزدیک کند. در حقیقت گوگل می خواهد همان نکاتی را که یک کاربر برایش اهمیت دارد در نظر بگیرد. کاربران دارای سلیقه های مختلف هستند و همچنین در رده های سنی مختلف قرار گرفته اند. در نتیجه باید کلیه جوانب را در نظر گرفت.

چگونه با تدوین استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

گوگل چه معیارهایی را برای رتبه دهی به سایت ها در نظر می گیرد ؟

 

در حقیقت افراد برای آن که بتوانند رتبه خوبی از گوگل بگیرند باید بتوانند نظر کاربران را جذب کنند. گوگل نظرش با کاربران یکی است و در حقیقت خودش را با آنها وفق می دهد. در گذشته نکاتی مانند لینک سازی ، تکرار کلمات کلیدی و ... از اهمیت بالایی برخوردار بود و باعث می شد که گوگل بر این اساس رتبه سایت شما را بهبود بخشد اما امروزه راه و روش گوگل عوض شده و این کارها می تواند نتیجه منفی دهد. بعضی از تولید کننده های محتوا گمان می کنند که با تکرار بیش از حد کلمات کلیدی می توانند خود را در گوگل بیشتر نشان دهند اما گوگل با آنها برخورد می کند و رتبه منفی برایشان در نظر می گیرد که در حقیقت همان قانون مرغ مگس خوار (۲۰۱۳) است. پس این باور غلط که باعث شده تا تولید کننده های محتوا از کلمات کلیدی، استفاده بی رویه کنند باعث پایین آوردن رتبه سایتشان می شود.

حتما بخوانید: چطور یک شعار تبلیغاتی فوق العاده بنویسیم؟

برخی دیگر تصور می کنند که اگر محتواهای زیاد تولید کنند پس سایت معتبرتری خواهند داشت در نتیجه شروع به کپی کردن از سایت های دیگر می کنند و در حقیقت محتوا های زرد تولید می کنند. گوگل به شدت مخالف این کار است و نه تنها رتبه سایت را پایین می آورد بلکه شخص کپی کار را جریمه هم می کند. این موضوع همان الگوریتم پاندا (۲۰۱۱) است که گوگل آن را اجرا می کند. از طرفی لینک سازی بیش از حد نه تنها باعث بهبود رتبه شما در گوگل نمی شود بلکه نتیجه معکوس نیز دارد و سایتتان از صدر نتایج حذف خواهد شد که این نیز الگوریتم پنگوئن است که گوگل از آن استفاده می کند.
پس همانطور که متوجه شدید ، گوگل معیارهای قدیمی را کنار گذاشته است و سلیقه اش را به سلیقه کاربران نزدیک تر کرده است و می خواهد مانند انسان ها تفکر کند و روز به روز خود را به انسان شبیه تر می کند.
 

اصلا چرا باید محتوای سایت اهمیت داشته باشد و از روی هدفی خاص آن را بنویسیم؟

 

شاید یکی از اساسی ترین نکات ، داشتن محتوای منسجم است. ممکن است شما در زمینه های مختلف مطالبی را مطرح کنید اما داشتن یک هدف مشخص در نوشتن باعث می شود تا تمامی محتواهای شما یکپارچه به نظر برسد. در نتیجه حتما باید از یک الگوی خاص و یک هدف مشخص برای نوشتن مطالب خود استفاده کنید. چرا که نداشتن معیاری مشخص در نوشتن ، باعث می شود تا محتواها بی نظم باشند و نتواند کاربر را جذب خود کند. 

چه معیار هایی را برای تولید محتوا باید در نظر بگیریم ؟

 

1- قبل از هر چیزی باید هدف خود را مشخص کنیم. 

داشتن یک هدف مشخص باعث می شود که بین انبوه مطالبی که وجود دارد گیج نشویم و دقیقا به مقصد خود برسیم. در حقیقت نظریه ای وجود دارد به نام نظریه دایره طلایی که در آن چیستی ، چگونگی و چرایی کار بررسی می شود. چیستی یعنی اینکه شما بدانید چه کاری انجام می دهید ، چه خدمات و سرویس هایی ارائه می کنید. چگونگی یعنی اینکه شما از چه طریقی و چگونه به آن کاری که می خواهید برسید و در حقیقت این مرحله باعث متمایز شدن شما از سایر رقبایتان می شود چرا که چگونگی رسیدن به یک هدف در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. چرایی یک کار یعنی اینکه بدانید چرا شما اینکار را انجام می دهید در حقیقت باور شما را بررسی می کند و از همه چیز برای شما حیاتی تر است. 

حتما بخوانید: آموزش بهینه سازی سایت با GT Metrix

2- وضعیت کنونی خود را بررسی کنید 

باید از میزان درآمدها ، ساختار تیمی که دارید ، بیشترین درآمدی که تا کنون داشته اید ، سلیقه مشتریان ، نحوه خرید مشتریان ، مقاله هایی که دارید  ، محتوا گذاری  ، تیم تولید کننده محتوا و ... آگاهی یابید.

چگونه با تدوین استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

3- کلمات کلیدی که به آنها نیاز دارید را پیدا کنید

در حقیقت دانستن کلمات کلیدی این امکان را به شما می دهد تا متوجه شوید کاربران در چه حوزه هایی تمایل دارند تا اطلاعات کسب کنند و در حقیقت شما با نیاز و سوال هایشان آشنا می شوید. در حقیقت کلمات کلیدی مهمترین راه ورود یک کاربر به سایت شما است و با سرچ آن کلمه سایت شما را پیدا می کند. گوگل هم بیشتر با کسب و کارتان آشنا می شود. در حقیقت شما باید نیاز اساسی بازار کاری خود را پیدا کنید و همان ها را به صورت کلمات کلیدی درآورید. هر چه کلمات کلیدی به نیازهای کاربر نزدیک تر باشد ورودی به سایتتان بیشتر است. در حقیقت کلمات کلیدی هستند که ترافیک گوگل را به سمت سایت شما می آورند. با استفاده از ابزارهایی مانند kwfinder ، keywordplanner می توانید کلمه های کلیدی کسب و کار خود را پیدا کنید.

حتما بخوانید: حقوق سئوکار

4- رقبای خود را شناسایی کنید

چگونه این کار را انجام دهید ؟ کافی است کلمه های کلیدی مد نظرتان را در گوگل سرچ کنید آنوقت متوجه خواهید شد که چه سایت هایی در زمینه کاری شما فعالیت می کنند سپس می توانید ویژگی های سایتشان را بررسی کنید و متوجه شوید که چه امکاناتی دارند و یا چه چیزهایی نقطه ضعفشان محسوب می شود. می توانید محتواهایی را که تولید کرده اند بررسی کنید و زمینه های کاریشان را متوجه شوید. در حقیقت می توانید به راحتی آنها را آنالیز کنید. بهتر است نمونه های خارجی سایت هایی که در حوزه کاری شما فعالیت می کنند را بررسی کنید چرا که آنها نیز می توانند الهام بخش خوبی برای شما باشند. 

یک محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

یک محتوای خوب آگاهی ها مناسبی را در اختیار خواننده قرار می دهد و در حقیقت به اکثر سوال هایی که در ذهنش وجود دارد پاسخ می دهد. پاسخ دادن به سوال ها کافی نیست و باید متنی که نوشته می شود با استناد بر یک منبع دقیق باشد تا مخاطب بتواند به آن اعتماد کند و رضایتش را جلب نماید. در حقیقت یک محتوای خوب باید مانند یک معلم که قدرت بیان خوبی دارد ، مطلب را در ذهن خواننده به خوبی قرار دهد و آن را برایش باز کند تا قابل فهم باشد. محتوای خوب باید مانند یک داستان ، منسجم و کامل باشد تا مخاطب سردرگم نشود به گونه ای که به خوبی شروع شده و به خوبی پایان یابد. به هیچ عنوان نباید کپی باشد بلکه چیز جدید را به مخاطب برساند تا سودمند واقع شود. 


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو