تفاوت SQL Server و MySQL

  • 1397/09/05
  • 1083

به هنگام توسعه یک نرم افزار، برنامه نویسان از یک پایگاه داده برای ایجاد، خواندن، بروزرسانی و حذف اطلاعات استفاده می کنند. چندین نوع پایگاه داده وجود دارد که برنامه نویسان و توسعه دهندگان به سلیقه و نیاز برنامه خود می توانند یکی از این پایگاه های داده را انتخاب نمایند. در این مقاله قصد داریم تا به مقایسه دو پایگاه داده معروف و پرطرفدار SQL Server و My SQL بپردازیم.
انتخاب یک پایگاه داده در هر برنامه نویس یا توسعه دهنده با برنامه نویسان و توسعه دهندگان دیگر متفاوت است. خیلی از توسعه دهندگان بزرگ ترجیح می دهند تا از پایگاه های داده open source (لایه باز) استفاده کنند که یکی از دلایل این کار، رایگان بودن این نوع سیستم ها می باشد. اما برخی دیگر از برنامه نویسان برای اینکه بتوانند از آخرین بروزرسانی های امنیتی و رمزنگاری بهره مند شوند از پایگاه های داده غیر رایگان استفاده می کنند.

تفاوت SQL Server و MySQL

هر دو پایگاه داده My SQL و SQL Server به عنوان یک پایگاه داده سطح بالا شناخته شده اند. My SQL یک پایگاه داده لایه باز و رایگان به حساب می آید در حالی که SQL Server محصول شرکت مایکروسافت بوده که در چندین نوع با توجه به نیاز و توانایی مالی توسعه دهنده در فروشگاه مایکروسافت به فروش می رسد. قیمت نسخه های مختلف SQL Server را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

SQL Server چیست؟

SQL Server یک پایگاه داده از نوع بانک های اطلاعاتی رابطه ای می باشد که وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات با توجه به درخواست برنامه می باشد.

T-SQL و ANSI SQL از زبان های Query مورد استفاده در بانک اطلاعاتی SQL Server می باشند.

SQL چه کارهایی انجام می دهد؟

همانطور که اشاره شد، وظیفه اصلی SQL ذخیره و بازیابی اطلاعات به طوری که بتوان انواع خروجی از را گرفت می باشد. در ادامه به سایر امکانات SQL اشاره خواهیم کرد.

  • SQL میتواند انواع Query برروی بانک اطلاعاتی انجام دهد.

  • SQL میتواند اطلاعات را برروی بانک اطلاعاتی درج، حذف، بروزرسانی کند.

  • SQL میتوانید بانک اطلاعاتی و جداول جدید ایجاد کند.

  • SQL میتواند  stored procedures و View در بانک اطلاعاتی ایجاد کند.

MySQL چیست؟

MySQL یک سامانه برای مدیریت پایگاه داده لایه باز می باشد که توسط شرکت اوراکل به صورت رایگان ارائه شده است. مای اس کیوال اجازه استفاده هم زمان به چندین کاربر را می دهد به صورتی که هیچ مشکلی برای بانک های اطلاعاتی رخ ندهد. مای اس کیوال یک سیستم تحت وب است که بر روی سرور قابل اجرا می باشد. MySQL سریع و قابل اعتماد است و از استاندارد های SQL پیروی می کند.

حتما بخوانید: سورس کد تلگرام طلایی

چرا از پایگاه داده MySQL استفاده کنیم؟

پایگاه داده مای اس کیوال درحالی که کارائی بالایی دارد هزینه کمتری داشته و پیکربندی و یادگیری آن بسیار راحت می باشد. از جمله موارد دیگری که میتوان به آن اشاره کرد، پشتیبانی مناسب و در دسترس بودن کد های اصلی MySQL می باشد.

تفاوت های اصلی و مهم MySQL و MS SQL Server

سیستم های پشتیبانی کننده  SQL Server و MySQL:

SQL Server در واقع برای استفاده در سیستم های ویندوز توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. در حال حاضر، مایکروسافت اعلام کرده است که تمایل دارد SQL Server را برای لینوکس و مک نیز توسعه و در اختیار کاربران و برنامه نویسان دهد. پایگاه داده MySQL در حال حاضر قابل اجرا بر روی ویندوز، لینوکس و مک می باشد که این یکی از مزیت های مای اس کیوال می باشد.

زبان های برنامه نویسی پشتیبانی کننده SQL Server و MySQL:

هردو پایگاه داده MySQL و SQL Server از چندین زبان مختلف پشتیبانی می کنند. هردو پایگاه داده از زبان های Java ، PHP ، C++ ، Python ، Ruby ، Visual Basic ، Delphi ، Go  و ... .  در حالی که MySQL از زبان هایی مثل Perl ، Scheme ، Tcl ، Haskel و Eiffek پشتیبانی می کند. پشتیبانی از زبان های متفاوت در MySQL این پایگاه داده را در میان برنامه نویسان زیادی محبوب کرده است.

امنیت در SQL Server و MySQL:

دسترسی و امنیت داده در SQL Server به روش های متخلفی انجام می شود. تایید هویت بر اساس کاربران ویندوز و اتصال به Active Directory از ویژگی هایی است که در SQL Server به چشم می آید در حالی که در MySQL تنها با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور دسترسی کاربران به سیستم را محدود می نماید. همانطور که اشاره شد، رمزنگاری در و حفاظت از اطلاعات در SQL Server پیشرفته از MySQL پیاده سازی شده است.

حتما بخوانید: چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

منابع سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز SQL Server و MySQL:

SQL Server به منابع سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری نسبت به SQL Server نیاز دارد که در نتیجه باعث افزایش هزینه ها می باشد. این موضوع را هم باید در نظر داشت که نبود امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب، در عملکرد سیستم تاثیر منفی گذاشته که علاوه بر افزایش استهلاک، باعث کاهش پایداری اطلاعات می شود.

هزینه نگهداری SQL Server و MySQL:

هزینه نگهداری SQL Sever و هزینه نگهداری MySQL با توجه به محیط و شرایط می تواند تغییر کند. هزینه های نگهداری شامل هزینه های پرسنل متخصص، تهیه سخت افزار مناسب و هزینه های دیگر می باشد.

مقایسه SQL Server و MySQL در حجم بالا:

شرایط SQL Server در خصوص کاربران و دیتا بالای بسیار بهتر از MySQL می باشد.  SQL Server امکان مدیریت کاربران در تعداد بالا را به راحتی برای شما فراهم می نماید. SQL Server برای استفاده در دیتا بالای بسیار بهینه عمل کرده و از سرعت واکشی خوبی برخوردار است.

جمع بندی: 

از هر جهت که بررسی کنید، SQL Server نسبت به MySQL برتری دارد. سرعت واکشی اطلاعات، دریافت حجم بالا، بهینه بودن و ... این پایگاه داده را تبدیل به پایگاه داده برتر نست به مای اس کیوال کرده است. اس کیوال سرور با آپدیت های منظم خود جلوی هرگونه باگ و مشکلی را گرفته است که کمک به افزایش امنیت اطلاعات شما می کند. علاوه بر موارد ذکر شده، قطعا موارد دیگری نیز وجود دارد که با توجه به نیاز برنامه نویس، میتواند انتخاب یکی از این 2 پایگاه داده را به دیگری الویت بخشد.

منبع: https://medium.com


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو