زبان برنامه نویسی swift چیست؟

  • 1397/05/14
  • 732

در مقالات گذشته در مورد انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب صحبت کردیم، همچنین در مورد نحوه استفاده از سی شارپ برای برنامه نویسی موبایل تحت تکنولوژی زامارین بحث کردیم. در صورتی که با زامارین آشنایی ندارید پیشنهاد می شود مقاله زامارین چیست را مطالعه نمایید.

آموختن زبان برنامه نویسی قبل از هر چیز آموختن یک مهارت جدید و تازه برای شماست که قرار است اتفاقات تازه ای را در آینده برای شما رقم بزند . اما دغدغه ی اصلی که در این میان وجود دارد این است که از میان صدها زبان برنامه نویسی موجود در دنیا کدام زبان را انتخاب کنیم ؟ می دانید که  آموختن زبان برنامه نویسی فرایندی زمان گیر و هزینه بر است و قطعا شما با آموختن آن برای آینده ی خود برنامه های بسیاری دارید.

پس انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید . در حال حاضر بیش از 400 زبان برنامه نویسی در سطح دنیا وجود دارند که با یکدیگر بسیار متفاوت اند . بسیاری از این زبان ها شناخته شده و مطرح اند و بسیاری دیگر ناشناخته.

زبان سوئیفت

شما باید نگرش خود را از سلیقه های شخصی و کنجکاوی فراتر ببرید و مطالعه کنید که کدام زبان از جایگاه بهتر و بالاتری برخوردار است و به اصطلاح با ارزش تر است آن گاه با توجه به واقعیات موجود یک زبان برنامه نویسی درست و اصولی را برای آموختن انتخاب کنید و برای آن وقت بگذارید. 

امروزه زبان های برنامه نویسی مناسب و ارزشمندی در سطح دنیا وجود دارد که کاربران آنها از جایگاه شغلی بسیار مناسبی برخوردارند . این افراد وسیله ی زبان مورد نظر خود برنامه های کاربردی بی نظیری را توانسته اند خلق کنند ولی در این میان یک زبان برنامه نویسی وجود دارد که نسبت به بقیه کمی متفاوت تر است و شاید هم با کلاس تر .... و آن زبان برنامه نویسی swift است. 

Swift ، خلق ایده های زیبا و ابدی

بر اساس نظرسنجی های گوناگونی که در سطح دنیا صورت پذیرفته است swift جز 10 زبان برتر دنیا در حوزه ی برنامه نویسی شناخته شد. 

در یک تعریف ساده و کوتاه swift  یک زبان برنامه نویسی چند شیوه ای است که برای خلق و توسعه ی تمامی محصولات اپل به کار می رود . این زبان توسط خود کمپانی اپل خلق شد و در حال حاضر برای توسعه و گسترش تمامی سیستم عامل های اپل و محصولاتش از این زبان بهره گرفته می شود. 

Swift  یک هدف اصلی دارد و آن جلوگیری هر چه بیشتر از بروز خطاهای کد نویسی است. نگارش مختصر تر ، کوتاه تر و امنیت بالا هنگام نگارش کدها از اصلی ترین وجوه تمایز این زبان است. 

این زبان برای اولین بار در سال 2014 میلادی و در نشست جهانی توسعه دهندگان محصولات کمپانی اپل معرفی شد.

از سال 2014 به بعد هر سال نسخه های جدید تر و به روز تری از این زبان معرفی شده است. 

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم توسعه ی swift در سال 2010 میلادی آغاز شد . شاید جالب باشید بدانید که برای خلق و توسعه ی زبان  swift از زبان هایی مانند python , c# , objective-C , Ruby  الهام گرفته شد. 

زبان برنامه نویسی swift  یک دستورالعمل 500 صفحه ای به زبان انگلیسی دارد که در iBook Store اپل در دسترس همگان قرار گرفته است.  

باید بگوییم که زبان swift یک زبان باز و قابل توسعه است. هدف سازندگان این زبان آن بوده که این زبان در دسترس عموم افراد قرار بگیرد و به وسیله ی قدرت خلاقیت کاربران توسعه و گسترش یابد . این امر همیشه به خلق اتفاقات تازه ای منجر شده است که شاید در دیگر زبان ها کمتر شاهد آن بوده ایم.

اپل و محصولاتش به خودی خود جذاب و هیجان انگیز هستند. با وجود چنین زبانی این جذابیت برای خلق متفاوت ترین ها به اوج خود رسیده است. 

یادگیری زبان swift  بسیار آسان است و پیچیدگی خاصی ندارد . شما با یک برنامه ریزی صحیح و اصولی می توانید در عرض 3 الی 4 ماه ایده های خود را به وسیله ی این زبان عملی کنید . همان طور که می دانید پیاده سازی هر ایده ای در دنیای برنامه نویسی مستلزم آن است که ابتدا زبان برنامه نویسی مورد نظر را فرا بگیرید و سپس به خلق ایده های خود بپردازید . به همین منظور اپل دسترسی راحت و آسان را به تمامی منابع فراگیری swift به راحتی در اختیار عموم افراد قرار داده تا در سریع ترین زمان ممکن بتوانند از آن استفاده کنند. 

امنیت مقوله ای است که در برنامه نویسی حرف اول را می زند . خالقان swift تلاش کرده اند تا امنیت این زبان را به بالاترین حد ممکن برسانند به همین دلیل کاربران هنگام استفاده از این زبان با هیچ کد ناامنی برخورد نمی کنند و از طرف دیگر هک کردن برنامه هایی که با زبان swift نوشته شده بسیار مشکل و حتی می توان گفت غیر ممکن است . به همین دلیل اپل و محصولاتش از چنین محبوبیتی در سطح جهان برخوردارند که این به واسطه ی زبان تخصصی منحصر به فرد آن است.

Swift  یک آشناست

اگر در حال یادگیری زبان برنامه نویسی swift  هستید حتما دریافته اید که یادگیری این زبان اصلا خسته کننده نیست و بسیار جذاب است . شما اگر کمی با دنیای برنامه نویسی آشنایی داشته باشد و دستی در توسعه ی نرم افزار ها یا برنامه ها داشته باشید خواهید دانست که بسیاری از مفاهیم اولیه و دستورالعمل های کد نویسی swift برای شما آشنا هستند و قبلا هم از آن ها استفاده کرده اید . هیچ چیز ناآشنا و غریبه ای در این زبان وجود ندارد . فقط مفاهیم با زبانی ساده تر قابل بیان هستند. 

همچنین بد نیست بدانید که  swiftیک زبان اپن سورس است . این زبان قابل نگارش در هر سیستم عامل و پلتفرمی است و شما با کمترین امکانات موجود می توانید آن را شروع کنید . برای شروع آن حتما نیاز نیست محصولات اپل در دسترس شما باشد . شما با سیستم عامل  ویندوز هم می توانید کار خود را شروع کنید. 

 در واقع زبان  swift  دستورالعمل های جداگانه و پیچیده ای ندارد فقط زبان ساده تری برای خلق ایده های شما دارد که شما  با روشی متفاوت تر و آسان تر ولی با مفهومی یکسان با سایر زبان ها می توانید هر آنچه در ذهنتان است خلق نمایید. 

زبان سوئیفت

اپل در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین و قدرتمندترین کمپانی دنیا شناخته می شود . توسعه و گسترش محصولات و برنامه های چنین ابرقدرتی قطعا یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین اموری است که برای مدیران مجموعه مطرح است. 

برای برنامه نویسان به خصوص برنامه نویسان حرفه ای بحث موقعیت شغلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . یک برنامه نویس باهوش و حرفه ای قبل از انتخاب زبان مورد نظر خود ابتدا نبم نگاهی به بازار کار و فرصت های شغلی موجود برای هر زبان برنامه نویسی می اندازد و سپس رقبای حرفه ای هر زبان را تجزیه و تحلیل می کند. 

Swift ، آینده ای روشن و مطمئن رقم بزنید

Swift از زبان هایی است که بازار کار بسیار خوبی دارد و فرصت های شغلی موجود برای آن نسبت به سایر زبان ها بیشتر است . مهم نیست چند نفر هم زمان با شما در حال یادگیری و یا کار کردن با این زبان هستند مهم این است که شما مهارتی را فرا می گیرید که توسعه و گسترش آن بی انتهاست و برای آن هیچ پایانی را نمی توان متصور شد. 

اپل قدرتمندترین کمپانی جهان شناخته می شود به همین دلیل برای توسعه و گسترش آن هیچ مرزی نمی توان شناخت . از این رو کاربران  swift  هیچ کاه با مشکل امرار معاش و بیکاری مواجه نخواهند شد و همواره  swift به عنوان یکی از مورد نیاز ترین مشاغل دنیای IT شناخته می شود و شما از این نظر ارزش بالایی خواهید داشت. 

از طرفی کمپانی اپل به زبان swift یک تعهد همیشگی و پایدار دارد که هیچ گاه از بین نمی رود . بر اساس این تعهد اپل به توسعه دهندگان  swift متذکر شده و خاطر نشان کرده که بر اساس اصول شفاف و منطقی یک نقشه ی راهبردی منظم برای توسعه و پیشرفت محصولات خود قرار داده که منحصرا زبان swift برای آن انتخاب شده است. 

به همین دلیل هیچ نگرانی از بابت فرصت های شغلی برای کاربران این زبان وجود ندارد و تا زمانی که اپل نفس می کشد swift  هم پابرجاست. 

در ادامه بیشتر با این زبان دوست داشتنی آشنا خواهید شد.  منتظر مقالات تکمیلی تر در مورد زبان برنامه نویسی سوئیفت از آقای کدنویس باشید.


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو