انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

  • 1397/03/31
  • 1236

در مقالات گذشته در مورد آموزش برنامه نویسی و آموزش سئو پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع زبان های برنامه نویسی بپردازیم. برنامه نویسی قطعا یک از جذاب ترین و پرطرفدارترین مهارت های حوزه ی  IT محسوب می شود و برای هر فردی جذاب است . چه کسانی که آن را می شناسند و با آن زندگی می کنند و چه کسانی که هیچ آشنایی با آن ندارند فرقی نمی کند این حرفه ی  دوست داشتنی در هرجای دنیا طرفداران خاص خود را دارد . به دلیل عنوان مطلب ممکن است مجبور باشم کمی حرفه ای تر و علمی تر صحبت کنم ولی سعی می کنم تا ساده بگویم و تمامی اصطلاحات را برای شما معنی کنم تا دوستانی که جدیدا به جمع ما پیوسته اند دچار سردرگمی نشوند . 

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد و مطالعه کردید می دانید که برنامه نویسی مهارتی است که به وسیله  ی زبان و نمادهای خاصی فرامینی را برای رایانه ها به وجود می آورند تا به وسیله ی آن این دستگاه های هوشمند کارهای مورد نیاز ما را انجام دهند . تمامی رایانه ها و کلا دنیای مجازی هیچ اراده و تصمیمی از خود برای نمایش و چگونگی انجام دستورات ما ندارد و این ما هستیم که به آنها دستور می دهیم چه کاری را چگونه انجام دهند . راه حلی خاصی برای صدور این فرامین وجود دارد که زبان برنامه نویسی نامیده می شود . بیش از 350 زبان برای برنامه نویسی تا کنون در دنیا پدید آمده است و این روند همچنان در حال رشد است . با دنیای مدرنی که پیش رو داریم عملا در آینده ای بسیار نزدیک تمامی کارهای ما به کامپیوتر ها سپرده می شود و ما فقط یک تماشاچی و دستور دهنده ایم . پس قدرت برنامه نویسی بیشتر در اینجا مشخص می شود و آموختن آن می تواند آینده ی خوبی را برای ما رقم بزند چرا که تمامی فرصت ها و زمینه های شغلی آینده در همین زمینه خواهد بود و فردی که با این فرصت های شغلی همخوانی داشته باشد و طرز صدور این فرامین را بداند  پیروز میدان خواهد بود . فقط این نیست . دنیای برنامه نویسی آن قدر گسترده و پیچیده است که تقریبا می توان گفت هیچ گاه به حالت اشباع نمی رسد . شما اگر برنامه نویسی را بیاموزید قدرت خلق هر چیزی را در دنیای مجازی خواهید داشت . از طراحی یک صفحه ی وب تا بازی مورد علاقه تان که بر روی سیستم عامل گوشی اندروید شما کار کند . این حد از قدرت و جسارت همان چیزیست که برنامه نویسی برای شما به وجود می آورد . پول سازی این رشته و ارزشمندی آن به حدیست که در حال حاضر جز 10 شغل پول ساز در جهان شناخته می شود . فقط کافیست تصمیم بگیرید و با اراده ی خود به پیش بروید . صبوری و کوشش شما در این راه تعیین کننده ی سرنوشت شما خواهد بود . 

شما در وهله ی اول باید با کارکردهای زبان های مختلف برنامه نویسی آشنا باشید . برخی از زبان ها مختص سیستم عامل ها و فضاهای خاصی هستند و به صورت تک بعدی عمل می کنند . برخی دیگر برای بیش از یک سیستم عامل و محیط قابلیت استفاده را دارند . شما باید تفاوت های این ها را بدانید و با هر کدام تا حد نیاز آشنا باشید تا بتوانید این زبان ها را از هم تشخیص بدهید . 

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

امروزه اینترنت فضای بی انتهایی از امکانات و تجربیات بی سابقه را در اختیار عموم افراد قرار داده که می توان گفت به طور کلی بر تمامی جنبه های زندگی ما اثر گذاشته و انجام بسیاری از امور روزمره ی ما بدان وابسته است . هر چیزی که تصور کنید در این دنیای بی انتها می توانید پیدا کنید . چنین فضایی قطعا می تواند بازار کار خوبی هم داشته باشد به خصوص در زمینه ی برنامه نویسی . چون هر اتفاقی که در این فضای مجازی به وقوع می پیوندد نتیجه ی برنامه نویسی است و به دست برنامه نویسان اتفاق می افتد . 

همان طور که اشاره کردیم هر زبان برنامه نویسی مختص یک فضای خاص است . برخی از زبان های برنامه نویسی وجود دارند که مختص دنیای وب هستند و فقط برای این فضا نوشته شده اند . آموختن آنها به شما این امکان را می دهد که به صورت اختصاصی و دائمی برای وب برنامه بنویسید و لذت ببرید. در این مقاله می خواهیم شما را تا حدودی با زبان های برنامه نویسی تحت وب آشنا کنیم تا اگر خواستار یادگیری زبانی در این زمینه هستید انتخاب درستی داشته باشید . قبلا هم متذکر شدیم که هر زبانی قابلیت های منحصر به فرد خود را دارد . شما ابتدا باید اهداف خود را از یادگیری این دانش تعیین کنید تا پس از  آن بتوانید یک زبان مناسب برای یادگیری انتخاب کنید . اگر هدف شما کسب درآمد و اشتغال است قطعا باید به سراغ زبان هایی بروید که بازار کار خوبی در منطقه ی زندگی شما دارند و به اصطلاح منسوخ نشده اند . یادگیری زبانی که هیچ استفاده ای ندارد یا در محل زندگی ما کاربردی ندارد جز اتلاف وقت و هزینه چیز دیگری برای شما در بر نخواهد داشت . 

قبل از ورود به بحث باید اشاره کنم که سایت های بیشماری امروزه در فضای وب قرار دارند که با وجود تعداد بسیار زیاد همگی در دو دسته قرار می گیرند . این سایت ها یا استاتیک هستند که به آنها سایت ایستا هم گفته می شود . اینگونه وب سایت ها  فقط یک سری اطلاعات ثابت و دائمی را در اختیار بینندگان خود قرار می دهند و هیچ گونه تعامل دیگری بین سایت و کاربر صورت نمیگیرد. کاربران در هنگام مراجعه به این سایت ها فقط خواننده هستند و درباره ی موضوع و یا فرد خاصی می خواهند اطلاعات کسب کنند . اما دسته ی دیگری از سایت ها وجود دارند که به آنها سایت داینامیک و یا پویا گفته می شود . اساس این سایت ها بر مبنای تعامل میان سایت و کاربر طراحی شده است و کاربران هنگام مراجعه به این سایت ها می توانند نظر بدهند ، امتیاز ثبت کنند ، ثبت نام کنند ، در مواردی عکس ، فیلم و مطالب خود را به اشتراک بگذارند و هرگونه تعامل دیگری با سایت و حتی سایر کاربران سایت داشته باشند . اتفاقاتی که در پشت این سایت ها به وقوع می پیوندد با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام عملکرد خاص خود را دارند . 

زبان های برنامه نویسی تحت وب در دو حالت نوشته می شوند و به عبارت دیگر دو گونه عملکرد دارند . 

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

1- زبان های سمت کاربر

2- زبان های سمت سرور

اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم فضای اینترنت دوسویه است . از یک سو با کاربران در سرتاسر کره ی زمین در ارتباط است و از سوی دیگر با سرورها . در واقع فضای وب یک رابط است تا شما را به اطلاعات ذخیره شده در سرورهای وصل کند و شما از طریق همبن  رابط بتوانید به این سرورها دسترسی داشته باشید . سرورها فضای بسیار بزرگی از اطلاعات هستند .کاربران فرامین و دستورات خود را به آن منتقل می کنند و در آن طرف سرورها وظیفه ی تجزیه و تحلیل این فرامین را دارند تا در کوتاهترین زنان ممکن به کاربران پاسخ دهند و اطلاعات موردنظر را در اختیار کاربران قرار دهند  . پس ما در اینجا با دو فاکتور مواجهیم . کاربر و سرور.

زبان های سمت کاربر همان برنامه هایی هستند که ما در هنگام کار با اینترنت آنها را میبینیم و قابل دیده شدن و مشاهده ی عینی هستند . برنامه ها و زبان هایی که برای طراحی صفحات وب به کار می روند جز این دسته قرار می گیرند . از معروف ترین آنها می توان به HTML و CSS اشاره کرد که همه ی ما با عملکرد و امکانات آن تا حد زیادی آشنایی داریم . فراموش نکنید که این دو زبان برنامه نویسی محسوب نمی شوند ولی پایه و اساس کلی یک صفحه ی وب به وسیله ی این دو زبان ساخته و طراحی می شود . اگر بخواهیم از یک زبان قدرتمند در این زمینه صحبت کنیم که زبان برنامه نویسی به مفهوم واقعی کلمه به حساب می آید می توان از جاوا اسکریپت Java Script نام برد. این زبان از آن دسته زبان هایی است که فقط با مرورگر تحت وب فرامین آن اجرا می شود . 

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

HTML که در بالا اشاره کردیم در حقیقت بیشتر شبیه به یک زبان نشانه گذاری فرامتنی است که در ساختار غالب و طراحی صفحات وب کاربرد دارد. آموختن آن برای شروع گزینه ی مناسبی است به شرطی که در کنارش با CSS هم آشنا باشید . CSS این امکان را برای شما به وجود می آورد تا صفحات بی رنگ و بی روحی که به وسیله ی HTML طراحی کرده اید جذاب و رنگی کنید و عناصر بصری به آن اضافه نمایید تا برای بینندگان جذاب باشد . دیزاین و طراحی صفحاتی که به وسیله ی تگ های  HTML  طراحی کرده اید فقط به وسیله ی CSS امکان پذیر است . پس این دو لازم و ملزوم یکدیگرند . تمامی فرامین و تگ هایی که به وسیله ی این دو برنامه طراحی می کنید مستقیما قابل مشاهده ی عینی به وسیله ی کاربر هستند. مانند رنگ ها ، غالب سایت ، محل قرار گیری متن و عکس ، نحوه ی حرکت اسلایدها ، فونت متن ، سایز عکس و بسیاری از موارد مشابه . 

و اما جاوا اسکریپت Java Script ، زبانی که بر اساس یکی از آخرین نظر سنجی ها چیزی معادل65 درصد آرا را از نظر محبوبیت در میان زبان های برتر دنیا از آن خود کند . این زبان قدرتمند و جذاب از آن دسته زبان هایی است که فقط تحت مرور گر وب عمل می کند . البته امروز با تغییراتی که بر روی آن اعمال شده برای طراحی اپلیکیشن موبایل ها هم کاربرد دارد ولی هنوز هم در دنیای وب زبان یکه تاز و برتر است . جاوا اسکریپت این قدرت را دارد که به وسیله ی  آن تمامی فرامین و درخواست های کاربر بر روی صفحه ی سایت اجرا شود و با حرکت ماوس بتوانید از امکاناتی مانند باز شدن کشویی منوها و دسترسی به فضاهای مختلف سایت بهره مند شوید .هر درخواست اختصاصی و شخصی از سمت کاربر به وسیله ی جاوا اسکریپت قابل اجراست .جاوا اسکریپت عملکردهای بسیار مفیدی برای وب سایت شما می تواند اجرا کند . این زبان به طرز هوشمندانه ای ارور ها را می شناسد و از ارسال آنها به سرور خودداری می کند . حتی تگ هایی که قبلا به وسیله ی  HTML ایجاد کرده اید به وسیله ی این زبان می توانید کم و زیاد کنید . این زبان می تواند انواع نمودارها و چارت ها را به صورت دقیق و بدون خطا نمایش دهد و تجزیه و تحلیل کند و توانایی ارائه ی گزارش در هر زمینه ای را دارد . برای آشنایی با مدت زمان یادگیری Javascript می توانید این مقاله را بخوانید.

برویم به سراغ PHP که نام آن را بارها شنیده اید . یکی از قدرتمند ترین و پول ساز ترین زبان های برنامه نویسی در دنیا . این زبان هم از آن دسته زبان هایی است که تحت وب کار می کند . PHP  یک زبان عمومی ساده ولی بسیار قدرتمند است که هم برای سیستم عامل لینوکس کاربرد دارد و هم ویندوز . لینوکس همان سیستم عامل مربوط به محصولات اپل است . بسیاری از CMS های آماده و معروف دنیا از جمله ورد پرس و جوملا به وسیله ی همین زبان نوشته شده اند . شما اگر زبان  PHP را فرابگیرید این مزیت را برای شما در بر خواهد داشت که درک عمومی بالایی از سایر زبان ها پیدا می کنید . خالق کانادایی PHP  لردوف این زبان را به شیوه ای طراحی کرده است که قابل گسترش باشد و بستری باشد برای تمامی ایده های شما  . 

پایتون Python یک زبان قدرتمند و همه منظوره که در سال 1991 به دنیای زبان های برنامه نویسی وارد شد با وجود تازه وارد بودنش خیلی زود رشد و توسعه پیدا کرد و هم اکنون بر اساس یک رتبه بندی معتبر جهانی جایگاه 5 جهانی  را داراست. در حال حاضر پایتون یکی از قدرتمند ترین ابزارها برای توسعه ی وب به شمار می رود  و در بحث تجزیه و تحلیل داده ها حرف اول را می زند . قدرت و عملکرد پایتون به حدی بالاست که با آموختن آن شما هیچگاه بیکار نخواهید ماند و در هر زمینه ای که بخواهید می توانید به کار مشغول شوید . یادگیری این زبان بسیار ساده است و برای توسعه ی سایت ها یویا یکی از بهترین گزینه هاست . 

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

ASP.NET که به آن صفحات فعال تحت سرور هم گفته می شود . همانگونه که از نامش پیداست یکی از زبان هایی است که تحت وب عمل می کند و از قدرتمندترین  زبان ها برای تولید انواع اپلیکیشن های تحت وب به شمار می رود . اگر میخواهید سایتی مانند دیجی کالا بسازید این زبان انتخاب خوبی به شمار می رود . دیجی کالا به وسیله ی این زبان پدید آمد . 

و اما روبی Ruby از آن دوست داشتنی های دنیای برنامه نویسی است . روبی یکی دیگر از زبان هایی است که تحت وب عمل می کند . در ژاپن خلق شد و قابل توسعه است. تمام فانتزی های کوچک و دوست داشتنی خود را می توانید به وسیله ی این زبان خلق  کنید . یادگیری آن بسیار ساده است و تمامی نیاز های شما را در حد یک برنامه نویس تازه کار می تواند برآورده کند . یادگیری روبی می تواند تجربه ی خوبی برای شما در دنیای برنامه نویسی رقم بزند . 

پرل Perl هم نام یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی تحت وب است . یک زبان اسکریپتی و پویا که اغلب کار هماهنگ سازی پایگاه داده ها را بر عهده دارد . یادگیری آن خالی از لطف نیست و زمینه های شغلی خاصی برای افراد متخصص در این زمینه وجود دارد ولی متداول بودن آن به اندازه ی سایر زبان ها نیست . 

و جاوا Java زبانی که همه ی ما اغلب با آن آشنا هستیم و بارها نام آن را شنیده ایم . این زبان با زبان جاوا اسکریپت کاملا متفاوت است و تا چند سال گذشته یکه تاز دنیای برنامه نویسی بود  . علت آن هم این بود که این زبان بسیار فراگیر بود و قابلیت پیاده سازی بر روی تمامی پلتفرم های استاندارد موجود را داشت . قابلیتی که هیچ زبان دیگری دارا نبود . جاوا زبانی پیشرفته و با امکانات بالا از نظر تکنولوژی است . در حال حاضر می توان جاوا را در 3 حوزه به کار گرفت : 

یکی از کاربردهای زبان جاوا برای اپلیکیشن موبایل هاست که تحت عنوان تکنولوژی  J2ME شناخته می شود . این تکنولوژِی به حدی گسترده است که در آن هیچ محدودیتی برای ساخت اپلیکیشن نخواهید داشت و هرچیزی به وسیله ی آن می توانید خلق کنید و هیچ ایده ای مسکوت نخواهد ماند. 

دومین تکنولوژی که زبان جاوا در اختیار کاربران خود قرار داده است تحت عنوان J2SE شناخته می شود . به وسیله ی این تکنولوژی که نگارش استاندارد جاوا نامیده می شود  شما این توانایی را خواهید داشت که طیف بسیار وسیع و متنوعی از برنامه های کاربردی را در هر زمینه ای طراحی کنید و بسازید . مانند بازی های گرافیکی .

زبان جاوا یک امکان دیگر هم دارد . تکنولوژی با نام نگارش سازمانی جاوا که به JEE مشهور است . شما به وسیله ی این تکنولوژی قادر خواهید بود تا برنامه های عظیم و کاربردی در مقاطع سازمانی و حتی برای سرورهای جهانی طراحی کنید . 

در این مقاله تا حدودی توانستیم شما را با زبان های برنامه نویسی تحت وب آشنا کنیم . اینها زبان های متداول و مرسوم در میان برنامه نویسان دنیا هستند  که با آن کار می کنند . زبان های دیگری هم وجود دارد که تحت وب کار می کنند ولی متداول نیستند و ما از ذکر آنها خودداری کردیم تا مطلب طولانی نشود . 

همان گونه که در مقالات متعدد قبلی خود ذکر کردیم اگر از علاقه مندان به دنیا ی برنامه نویسی هستید و می خواهید در این راه قدم بگذارید و به جمع برنامه نویسان وارد شوید   ابتدا سعی کنید با صرف کمی وقت و حوصله مطالعه کنید و در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنید . دنیای برنامه نویسی آنقدر پیچیده و گسترده است که هنوز هیچ فردی به طور کامل آن را نمی شناسد . گاهی افراد صرف علاقه و کنجکاوی تمام وقت و هزینه ی خود را روی آموختن یک زبان برنامه نویسی می گذارند ولی غافل از آنکه آن زبان نه تنها هیچ کاربردی ندارد بلکه هیچ گونه موقعیت شغلی هم برای آن متصور نیست و فرد وقت زمان و هزینه ی خود را اتلاف کرده است . مثالی که قبلا برای شما زدیم شاید با آموختن زبان هندی بتوانید با جمعیتی بیشتر از 1 میلیارد نفر ارتباط برقرار کنید ولی آیا شما قرار است به هندوستان سفر کنید و با هندی ها سرو کار خواهید داشت ؟ قطعا آموختن زبان هایی مانند انگلیسی و فرانسوی برای شما سودمندتر و پول ساز تر است . برنامه نویسی دانشی است که می تواند آینده ی شما را متحول کند همانگونه که زندگی بسیاری از برنامه نویسان دنیا را متحول ساخت . استیو جابز از معروف ترین این افراد بود . پس اگر می خواهید با برنامه نویسی به اهداف بلند مدت خود در زندگی دست یابید درست انتخاب کنید تا به نتیجه ی مورد نظر خود برسید .

صمیمانه پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهیم بود و شنوای پیشنهادات و نظرات شما هستیم .   


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو