بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

  • 1397/03/30
  • 1051

اگر به دنیای تکنولوژی و فناوری علاقه مند باشید قطعا یکی از طرفداران برنامه نویسی هم خواهید بود . برنامه نویسی یکی از جذاب ترین و آینده دار ترین مهارت ها در حوزه ی صنعت رایانه و دنیای تکنولوژی محسوب می شود و بسیاری از افراد در دنیای امروز خواهان یادگیری و کسب تخصص در این زمینه هستند. تنوع و تخصص زبان های برنامه نویسی موجود و قابل استفاده در زمان حال حاضر بسیار بالاست و نمی توان به طور قطع مشخص کرد که کدام زبان بهترین  و یا قوی ترین زبان برنامه نویسی دنیاست ولی در این مقاله سعی کرده ایم  به شما کمک کنیم تا اگر به دنبال شروع یادگیری زبان برنامه نویسی هستید با توجه به اهداف خود بتوانید مناسب ترین زبان برنامه نویسی را برای خود انتخاب کنید . برای اینکه در شاخه ی زبان برنامه نویسی بتوانید تبدیل به فرد موفقی بشوید و در آینده بتوانید از طریق این مهارت کسب درآمد نمایید ابتدا لازم است که اهداف خود را از آموختن این مهارت به طور واضح و مشخص بیان کنید . در این موضوع شکی نیست که میزان فرصت های شغلی در این زمینه نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر دنیا بسیار بالاست و چنان چه با این مهارت آشنایی داشته باشید به هیچ وجه بیکار نخواهید ماند اما به شرط آنکه انتخاب درستی داشته باشید و زبانی را یاد بگیرید که از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار است و به عنوان یک زبان جامع در تمامی زمینه ها کاربرد دارد.

بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

پس اولین گام شما در این زمینه مشخص کردن دقیق اهدافتان در آینده است .

پس از آنکه اهداف خود را به طور واضح ، مشخص کردید نوبت به آشنایی شما با انواع زبان ها می رسد . شما باید از میان زبان های موجود در دنیای IT زبانی را برگزینید که متناسب با اهداف و آینده ی شماست . پس فراموش نکنید زبانی که فرامی گیرد حکم آینده ی شما را خواهد داشت . جایگاه هر زبان و میزان کاربرد آن را در زمینه های مختلف را سعی کنید که بشناسید و پیش بینی کنید کدام زبان در آینده بالاترین جایگاه را خواهد داشت . بسیاری از زبان های برنامه نویسی وجود دارند که در دوران خود بسیار پرکاربرد بودند و در لیست بهترین ها و قوی ترین ها قرار داشتند ولی به مرور زمان منسوخ شدند و دیگر هیچ کاربردی ندارند . پس توجه داشته باشید که زبان برنامه نویسی مورد انتخاب شما آینده ی مشخص و روشنی داشته باشد تا در آینده بتوانید از آن استفاده کنید . 

فرض کنید که شما به زبان هندی علاقه مند هستید و می خواهید آن را فرا بگیرید . در حال حاضر جمعیت هند چیزی فراتر از یک میلیارد نفر است و شما پس از آموختن زبان هندی توانایی خواهید داشت با حداقل یک میلیارد نفر در آینده تکلم کنید ولی آیا شما با هندی ها سر و کار دارید و یا به هندوستان می خواهید سفر کنید  ؟ پس هرقدر هم که تلاش کنید خواهید دید زبان انگلیسی به مراتب پر کاربرد تر و مفید تر از زبان هندی برای شما خواهد بود هر چند که تعداد افرادی که انگلیسی می دانند شاید بسیار کمتر از کسانی باشند که زبان هندی را بلد هستند . زبان برنامه نویسی هم دقیقا به همین صورت است . صرف علاقه و کنجکاوی های شما نمی تواند مشخص کند که کدام زبان برای آموزش و یادگیری مفید تر و مناسب تر است بلکه باید بدانید کدام زبان آینده ی بهتری دارد و ویژگی های منحصر به فرد هر زبانی چیست ؟ شاخص هایی وجود دارد که با آگاهی از آنها می توایند به راحتی به تمامی سوالات خود در این زمینه پاسخ دهید و در انتها مناسب ترین زبان را با توجه به اهداف و توانایی های خود انتخاب کنید . 

شما در ابتدا باید بدانید سطح درآمد و حقوق برنامه نویس ها در زمینه های مختلف به چه میزان است و کدام زبان بیشترین ارزش و درآمد را دارد  ؟ به عبارت دیگر باید مشخص کید که نیاز بازار امروز به کدام زبان بیشتر است و بالاترین حقوق متعلق به کدام زبان برنامه نویسی می باشد  ؟

در شاخص دوم شما باید مشخص کنید میزان توانایی و ضریب هوشی شما به چه میزان است و با توجه به سطح یادگیری خود زبانی را انتخاب کنید که یادگیری اش با توانایی ها و استعدادهای شما همخوانی داشته باشد تا یادگیری این مهارت برای شما لذتبخش و آسان شود . فراموش نکنید با وجود اینکه بسیاری از افراد از سنین بسیار پایین شروع به آموزش زبان برنامه نویسی می کنند ولی آموختن آن یکی از پیچیده ترین و سخت ترین مهارت هاست و به این آسانی ها نیست . 

در شاخص سوم بازار کار زبان برنامه نویسی مورد نظر خود را به دقت رصد کنید . ببینید آیا فرصت های شغلی کافی در این زمینه وجود دارد و کاربرد زبان برنامه نویسی مورد نظر شما که برای آموختن انتخاب کرده اید در چه بخش هایی بیشتر است ؟ آیا یک زبان جامع و پویا است و برای تمامی سیستم عامل ها به کار می رود و یا اینکه به صورت تخصصی است و مختص سیستم عامل خاصی است ؟  تصور کنید زبانی را انتخاب کرده اید که مختص سیستم عامل خاص و منحصر به فردی مانند لینوکس باشد ، آیا در حال حاضر استفاده از این سیستم عامل فراگیر و متداول است ؟ قطعا خیر . پس هرقدر هم برای آموختن چنین زبانی وقت بگذارید و تخصص داشته باشید باز هم به کار شما نمی آید . از محل زندگی خود غافل نشوید و اول بازار کشور خود را مطالعه کنید که کدام زبان بیشترین تقاضا و کاربرد را دارد.

در شاخص چهارم آینده را پیش بینی کنید . بله درست شنیدید . آینده ی هر زبانی آینده ی  شماست پس تحقیق کنید که فرصت های شغلی آینده در چه زمینه ای می تواند باشد و کدام زبان ها از بین سایرین بیشترین احتمال فراگیر شدن در آینده را خواهند داشت . میزان رشد تقاضا و فرصت های شغلی ای که در آینده برای هر زبانی می تواند وجود داشته باشد دقیقا به آینده ی شما باز میگردد و مشخص می کند که با فراگیری چه زبانی می توانید بهترین و بالاترین موقعیت شغلی را داشته باشید . 

آموختن زبان برنامه نویسی از آن دسته مهارت هایی است که هدف افراد از فراگرفتن آن به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب و به دنبال آن درآمد بالاست . شما برای فراگیری هر مهارتی به خصوص فراگرفتن مهارتی مانند زبان برنامه نویسی  زمان می گذارید و این بالاترین بهایی است که می پردازید پس در زمینه ای سرمایه گذاری کنید که بعدها بتوانید به نتایج مفیدی برسید و برای شما پول ساز باشد . 

بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

سایت های بسیاری وجود دارند که بر اساس شاخص های خاصی هر ماه بهترین و قوی ترین زبان های برنامه نویسی را به دنیا معرفی می کنند و شما بر اساس آن می توانید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید . در ادامه با این سایت ها بیشتر آشنا خواهید شد.

این شاخص ها به موضوعات زیادی بستگی دارد . این سایت ها تعداد مهندسان و متخصصان خبره و با تجربه در زمینه ی هر زبان برنامه نویسی را به تفکیک مشخص می کنند تا شما بدانید در صورت یادگیری آن زبان چند نفر رقیب حرفه ای در کل دنیا دارید . این سایت ها میزان متوسط زمانی برای آموختن هر زبانی را بر اساس توان یک فرد با استعداد معمولی و قابل قبول را مشخص می کنند تا شما بدانید که چه میزان وقت باید بگذارید .این گزارش ها در کنار بسیاری از گزارش های دیگر را می توانید در یکی از مشهور ترین این سایت ها در وب سایتی به نام TIOBE مطالعه نمایید.. 

GitHub که بیشتر به یک باشگاه مجازی شباهت دارد امروزه امکانی فراهم ساخته تا کاربران بسیاری از سرتاسر دنیا که در زمینه ی برنامه نویسی فعالیت و تخصص دارند و یا علاقه مند به فراگیری آن هستند در یک جا جمع شوند  و دانسته های خود را به اشتراک بگذارند . در این فضای آنلاین چیزی در حدود 24 میلیون کاربر از سرتاسر دنیا بدون هیچ محدودیتی در حال تبادل اطلاعات خود با یکدیگر هستند و شما می توانید در باشگاه مجازی با چیزی در حدود 337 زبان برنامه نویسی آشنا شوید و از تجارب کاربران استفاده نمایید . 

StackOverflow از آن نام هایی است که شاید برای بسیاری از برنامه نویسان به خصوص برنامه نویسان ایرانی آشناست . در این وب سایت فضایی طراحی شده است تا برنامه نویسان بتوانند بسیاری از تخصص ها و مهارت های خود را به نمایش بگذارند . این کار از چند نظر حایز اهمیت است . بیش از یک و نیم میلیون سوال در زمینه ی برنامه نویسی در این سایت از طرف بسیاری از برنامه نویسان مبتدی و حرفه ای پرسیده شده است و جواب تمامی این سوالات هم از طرف بسیاری از برنامه نویسان متخصص داده شده است . در حقیقت یک دایره المعارف آنلاین و بسیار جامع در اختیار شماست تا اگر در حین کار به مشکلی بر خوردید بتوانید از همکاران خود در سرتاسر دنیا به صورت فوری و آنلاین بپرسید و کمک بخواهید. شاید این کار برای کسانی که جواب می دهند درآمدی نداشته باشد ولی 2 حسن برای شما در بر خواهد داشت . مهربانی و حسن نیت خود را به همکارانتان در سرتاسر دنیا نشان داده اید و در کنارش  تمامی جواب هایی که توسط شما در این وب سایت ثبت می شود به صورت دقیق و مشخص توسط خود سایت رصد شده و به شکل یک گزارش ذخیره می شود . این رزومه به صورت مکتوب و به اسم شما ذخیره می گردد و در مواقعی که به دنبال کار هستید به شما کمک خواهد کرد . همچنین اگر موقعیت شغلی مناسبی برای شما وجود دارد و کسانی به تخصص شما نیاز دارند به راحتی می توانند با شما تماس بگیرند و این رزومه  برای شما به عنوان یک امتیاز محسوب می شود . 

INDEED هم از آن سایت های مفیدی است که رزومه ی شما در این سایت می تواند به کار شما بیاید . یک سایت معتبر و قوی در زمینه ی فرصت های شغلی برای برنامه نویسان . اگر جویای کار در این زمینه هستید و یا به فرد متخصصی برای برنامه نویسی  نیاز دارید می توانید در این وب سایت با یک جستجوی کوتاه به هر دو مورد دست بیابید . 

بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

حالا می خواهیم بر اساس همین سایت ها و بنا بر آخرین گزارشات واصله در سال 2018 میلادی درباره ی بهترین و قوی ترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر دنیا صحبت کنیم تا بیشتر با دنیای برنامه نویسی آشنا شوید . 

1 زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت JavaScript

بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

بر اساس یکی از آخرین نظر سنجی های معتبر از میان کاربران سرتاسر دنیا ،  این زبان برنامه نویسی با کسب بیش از 65 درصد آرا توانست در صدر محبوب ترین زبان ها قرار بگیرد . اشتباه نکنید که این زبان  Java نیست و با آن بسیار متفاوت است . جاوا اسکریپت یکی از جذاب ترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیاست و به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد جایگاه ویژه ای در میان برنامه نویسان دنیا دارد . با رشد بی سابقه ای که در عرض مدت زمان کوتاهی این زبان در سال های اخیر از خود نشان داده ثابت کرده است که در آینده  یکی از موفق ترین و مهم ترین زبان های برنامه نویسی خواهد شد . بر اساس گزارشات  امروزه 75 درصد فریم ورک های محبوب بر اساس جاواسکریپت هستند .

حتما بخوانید:  مدت زمان یادگیری جاوا اسکریپت

این زبان از آن زبان هایی است که شما با آن میتوانید هر چیزی را طراحی کنید از طراحی صفحات وب تا انواع اپلیکیشن ها . تمامی سیستم عامل ی متداول امروزی ها با این زبان سازگاری دارند و بسیاری از صفحات وب و اپلیکیشن های موجود در موبایل ها به وسیله ی این زبان نوشته شده است . CSS  و HTML در کنار این زبان یک تیم قدرتمند را تشکیل داده اند که با فراگیری آن می توانید هر ایده ای را در دنیای برنامه نویسی خلق کنید . 

2- زبان برنامه نویسی پایتون Python

پایتون از آن زبان هایی است که در هرجایی ردپای آن را میتوانید ببینید . فرقی نمی کند سازمان ناسا باشد یا گوگل ، حتی در برنامه های ساده ی دسکتاپ کامپیوتر ها هم پایتون پای ثابت است . پایتون یک زبان ساده است به دور از سمبل ها و نشانه های رایج و پیچیده ی دیگر زبان ها . خالق هلندی پایتون سعی کرده است تا زبان ابداعیش اپن سورس باقی بماند تا در آینده هر فرد خوش ذوق و باخلاقیتی در توسعه و گسترش آن شریک شود.

حتما بخوانید:  حقوق برنامه نویس پایتون

پایتون به علت فلسفه  ی وجودی اش باید کاملا ساده و قابل درک برای همگان باشد . این یک واقعیت است که زبان های پیچیده نمی توانند با زبان های ساده هم تراز شوند و زبان های ساده بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند و کاربرد دارند . با یادگیری پایتون دیگر لازم نیست نگران آینده ی شغلی خود باشید ولی ممکن است در محیط هایی به کار مشغول شوید که اصلا انتظارش را ندارید. مثل کار در سازمان ناسا . 

3- زبان برنامه نویسی سویفت Swift

این زبان برای اولین بار توسط کمپانی اپل در سال 2014 میلادی ابداع شد . اپل تلاش کرد تا با خلق این زبان یک زبان اختصاصی و آسان را برای محصولات خود به وجود بیاورد که مختص سیستم عامل خودش باشد و البته قابل توسعه باشد . این زبان شیوه ی کدنویسی مشابه با C یا Java دارد و به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از برنامه نویسان قرار گرفته است . در عرض مدت زمان کوتاهی این زبان جز 5 زبان مطرح دنیای برنامه نویسی مطرح شد . شما برای شروع یادگیری این زبان نیاز به سیستم عامل مکینتاش دارید ولی اگر ویندوز در دسترس شماست هیچ ایرادی ندارد . شما می توانید از ماشین مجازی virtual box و یا ادیتور xcode بر روی نسخه ی ویندوز خود استفاده کنید و به راحتی برنامه نویسی را برای برند محبوب آیفون شروع کنید . 

4 زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا از آن دسته زبان هایی است که بسیاری از افراد آن را می شناسند . حتی اگر با دنیای برنامه نویسی آشنایی مختصری داشته باشید و یا اصلا آشنا نباشید باز هم نام جاوا را شنیده اید . اگر نگاهی به لیست برترین شرکت های دنیا بیندازید می توانید با مشتریان جاوا آشنا شوید . جاوا زبانی است که مانند شعارش یک بار نوشته می شود ولی همه جا استفاده می شود . دنیای امروز به قدری توسعه پیدا کرده است که برنامه نویسی فقط مختص رایانه و لپ تاپ ها نیست . حتی از گوشی های هوشمند شما هم فراتر رفته و در انواع سیستم ها ردپایی از برنامه نویسی دیده می شود . سیستم نرم افزاری دستگاه های عابر بانک ها ، ماوس ، کیبورد ، روبات ها و در یک کلام تمامی میکروپروسسورها از زبان برنامه نویسی جاوا پدید آمده اند . قدرت و محبوبیت این زبان به حدی بالاست که با وجود پیچیده بودن و دشوار بودن یادگیری آن هنوز هم جز بهترین زبان های دنیاست و کاربرد گسترده ی آن سبب شده که پیش بینی شود در آینده هم جایگاه خود را حفظ خواهد کرد و جز برترین ها باقی خواهد ماند . 

5- زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس C++

سی پلاس پلاس از آن دسته زبان هایی است که هنوز هم جایگاه و موقعیت ممتاز خود را حفظ کرده است و در میان لیست برترین زبان های دنیا هنوز هم جایگاه قابل قبولی دارد . مایکروسافت و اوراکل از برندهای خوش نامی هستند که به محبوبیت سی پلاس پلاس کمک شایانی کرده اند و با جای گیری این برندها در رزومه ی سی پلاس پلاس کارنامه ی درخشانی برای این زبان رقم خورده است  . یادگیری این زبان به شما این امکان را می دهد که با آن به خلق هر چیزی دست بزنید و از سطوح بالا تا سطوح پایین برنامه بنویسید . سی پلاس پلاس به دلیل سازوکار منحصر به فردی که دارد این ویژگی را دارد که اگر در میانه ی راه زبان برنامه نویسی شما از ادامه ناتوان بود با سی پلاس پلاس  کار را ادامه دهید . ویژگی که هیچ زبان دیگری ندارد . 

6 زبان برنامه نویسی روبی Ruby

بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

روبی از دوست داشتنی ترین زبان های دنیای برنامه نویسی است . ماتسموتو خالق ژاپنی آن روبی را بهترین دوست شما معرفی کرده است . روبی کدنویسی ساده و  روانی دارد و بیشتر شبیه یک زبان شبه محاوره ای است . کافیست تا کمی با زبان انگلیسی آشنایی داشت باشید تا به سرعت بتوانید در آموختن زبان روبی موفق بشوید . یادگیری آن بسیار ساده و آسان است و همین یکی از مزیت های فوق العاده ی روبی به شمار می رود . خاطر نشان می کنم روبی برنامه ای ساده و تقریبا فراگیر است و اگر به دنبال کار در سطوح بالا هستید نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما محسوب شود ولی در کار با سطوح پایین یکی از بهترین انتخاب هاست و با روبی  میتوانید از برنامه نویسی لذت ببرید . 

7- زبان برنامه نویسی سی شارپ C#

این زبان یکی از رایج ترین و متداول ترین زبان ها به خصوص در میان برنامه نویسان ایرانی است . به همراه تکنولوژی هایی که در اختیار این زبان است شما به راحتی می توانید هر برنامه ای طراحی کنید و بسازید . از طراحی انواع اپلیکشین برای سیستم عامل های اندروید و IOS تا طراحی انواع نرم افزارهای ویندوزی و طراحی صفحات وب در توان سی شارپ می باشد . با کمی خلاقیت حتی می توانید بازی های مورد علاقه ی خود را هم به وسیله ی این زبان طراحی کنید و بسازید. سی شارپ از آن زبان هایی هست که امروزه بیشترین مقالات آموزشی دنیای اینترنت را به خود اختصاص داده و بالاترین منبع آموزشی را در فضای نت دارد . اگر خواهان کار در ایران هستید و میخواهید یک زبان برنامه نویسی متناسب با فرصت های شغلی موجود در ایران انتخاب کنید سی شارپ انتخاب عاقلانه ای است . 

8 – زبان برنامه نویسی پی اچ پی PHP

این زبان از محبوب ترین و متداول ترین زبان های برنامه نویسی مختص صفحات وب در ایران به شمار می رود . بر اساس گزارشات بیش از 90 درصد از وب سایت های معتبر و برتر ایرانی با تکنولوژی ASP.NET و تحت C# و یا  PHP نوشته شده اند . اگر خواهان کار در بازار ایران هستید و به فضای وب هم علاقه دارید فراگیری این زبان می تواند مناسب ترین انتخاب برای شما باشد . وردپرس که از محبوب ترین و برترین CMS های دنیا محسوب می شود بر پایه ی PHP توسعه داده شده است . 

حتما بخوانید:  طراحی سایت

تا اینجا به طور خلاصه و کوتاه با 8 زبان برتر و قدرتمند دنیا در زمینه ی برنامه نویسی آشنا شدید . حال با توجه به اهداف ، علاقه مندی ها و استعداد های خودتان می توانید یکی از این زبان ها را برای یادگیری انتخاب کنید . فقط به این نکته توجه کنید که در چه نقطه ای از دنیا به دنبال موقعیت شغلی هستید . همانگونه که در بالا اشاره کردیم زبان هایی وجود دارند که در بازار ایران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و موقعیت های شغلی خوبی برای آنها وجود دارد ولی در سطح جهانی زبان های دیگری در اولویت قرار دارند . به همین دلیل بد نیست تعداد رقبای خود را در برنامه ی مورد نظر خود بشناسید و با جایگاه هر زبان در اقصی نقاط دنیا آشنا باشید . 

دنیا محلیست برای خلق هرآنچه در ذهن شماست . آینده را شما خواهید ساخت . هیچ موفقیتی به خودی خود نصیب کسی نمی شود . اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به برنامه نویسی علاقه دارید و تصمیم گرفته اید که در این زمینه فعالیت خود را شروع کنید می توانید آینده ی خوبی را برای خود رقم بزنید به شرط آنکه کوشا باشید و درست انتخاب کنید . پس حالا باید بگوییم که به جمع برنامه نویسان خوش آمدید.


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو