دستمزد ساعتی برنامه نویس

  • 1397/03/14
  • 3270

در این مقاله قصد داریم به بررسی دستمزد ساعتی برنامه نویسان مبتدی تا دستمز ساعتی برنامه نویسان حرفه ای در کشور ایران بپردازیم. از آنجایی که هر شرکت و کارفرمایی برای خود تعرفه گذاری می کند، با یک جستجو در سطح بازارکار برنامه نویسی، حقوق ساعتی برنامه نویسان را بررسی کردیم و در این مقاله به صورت کامل واقعیت با آنچه که نظام صنفی رایانه ای مشخص نموده است را مورد بررسی قرار میدهیم. همچنین در مقالات گذشته به بررسی حقوق سئوکار و حقوق برنامه نویس پایتون پرداختیم. قصد ما از این مقاله، آگاه نمودن برنامه نویسان ایرانی از میزان دستمزد ساعتی بابت برنامه نویسی می باشد.

دستمزد ساعتی برنامه نویس

دستمزد ساعتی برنامه نویس:

دستمز هر ساعت کار برنامه نویس با توجه به میزان تجربه فرد برنامه نویس مشخص می شود. در کل برنامه نویسان به 7 دسته تقسیم می شوند. دسته 1 برنامه نویسان حرفه ای و مجرب، دسته 7 برنامه نویسان تازه کار و کم تجربه. طبق اعلام نظام صنفی رایانه ای، حقوق برنامه نویس دسته 1 برابر با 2,124,000 ریال و حقوق برنامه نویس دسته 7 برابر با 1,593,000 ریال برای هر ساعت کار می باشد. آیا دستمزد ساعتی برنامه نویسان در دنیا واقعی هم به همین صورت می باشد؟ با یک حساب سر انگشتی، یک برنامه نویس درجه 1، با روزی 8 ساعت کار، روزانه 16,992,000  ریال درآمد خواهد داشت. حال اگر 26 روز از ماه را کار کند، حقوق او برابر با 441,792,000 ریال خواهد بود. این ارقام از نظر تمام برنامه نویسان یک رقم عجیب غریب می باشند. هیچ برنامه نویسی در ایران مبلغی نزدیک به 45 میلیون تومان دریافت نکرده است.

دستمزد واقعی برنامه نویسان در ایران:

طبق بررسی های انجام شده و به گزارش یکی از سایت های همکار و با توجه به تجربه شخصی، حقوق هر ساعت کار برنامه نویسان در ایران بین 15 الی 80 هزار تومان می باشد. به گفته یکی از همکاران، مبلغ 45 میلیون شاید در واقعیت پرداخت شود اما هیچگاه این مبلغ به برنامه نویس نخواهد نرسید و 5 الی 10 میلیون از آن در ماه به برنامه نویس پرداخت می شود و مابقی سهم شرکتی که پروژه را گرفته است می شود. از طرفی هم باید به هزینه های یک شرکت از جمله هزینه اجاره یا خرید دفتر، مالیات، عوارض، هزینه آب و برق، هزینه اینترنت، هزینه پیشتیبانی و ... را در نظر داشت. از حق هم نگذریم هزینه داشتن یک شرکت برنامه نویسی و طراحی سایت بسیار بالا می باشد و دلیل پایین بودن حقوق برنامه نویسان شاید بالا بودن هزینه های شرکت های برنامه نویسی می باشد. به شخصه دیدم که حقوق ساعتی برنامه نویس حتی از مبلغ 15 هزار تومان نیز کمتر بوده، یعنی با 186 ساعت کار، مبلغی بین 2 میلیون الی 2 ونیم میلیون دریافت کردند. طبق اعلام وزارت کار، هر شخص در ماه باید 186 ساعت فعالیت کند، حال اگر حقوق دریافتی ماهیانه برابر با 2 میلیون تومان الی 2 و نیم میلیون تومان باشد، دستمزد ساعتی برنامه نویس برابر با 10 الی 13 هزار تومان خواهد بود.


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو