طراحی سایت با ASP.NET

  • 1396/12/14
  • 1026

برای طراحی سایت، شما می توانید از سیستم های مدیریت محتوا آماده همانند وردپرس، جوملا و ... استفاده کنید. در بعضی از موافقع، این سیستم های آماده، توان شخصی سازی مطابق با نیاز شما را ندارد؛ در این زمان، اهمیت استفاده از یک زبان و تکنولوژی قدرتمند همانند ASP.NET مشخص می شود. زبان های متنفاوتی برای برنامه نویسی 0 تا 100 سایت وجود دارند که در این مقاله، بررسی زبان سی شارپ و تکنولوژی  ASP.NET خواهیم پرداخت.

آموزش طراحی سایت با ASP.NET MVC

تاریخچه ASP.NET:

در سال 1996 برای اولین بار، نسخه شماره 1 تکنولوژی ASP به همراه محیط Visual Interdev توسط مایکروسافت به طور رسمی معرفی گردید. این تکنولوژی امکانات متفاوتی داشت که یکی از بهترین امکانات این تکنولوژی، ADO.NET بود.

ADO.NET امکان ارسال و دریافت اطلاعات توسط کوئری را بین برنامه و پایگاه داده را فراهم می کند. این تکنولوژی مستقیما بر روی پایگاه داده و با دستورات پایگاه داده اجرا می شود.

پس گذشت مدت ها و اراائه نسخه های دیگر تکنولوژی ASP، نسخه ASP.NET به همراه Visual Studio.NET توسط مایکروسافت معرفی گردید. زبان سی شارپ برای رقابت با زبان جاوا توسط مایکروسافت توسعه داده شده است و پس از پیشی گرفتن از زبان جاوا، با معرفی ASP.NET برای به دست آوردن بازار برنامه نویسی وب سایت و رقایت با زبان هایی همانند PHP وارد رقابت شد.   ASP.NET حدود 4500 کلاس سی شارپی و ASP تنها 5 کلاس سی شارپ داشت و این نشان دهنده قدرت ASP.NET نسبت به ASP می باشد.

طراحی سایت با ASP.NET:

برای طراحی سایت با ASP.NET شما نیازمند آشنایی خوب رو به عالی با زبان C# می باشید. زبان سی شارپ یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی چند سکویی می باشد که علاوه بر قدرت بسیار بالای این زبان، یادگیری سی شارپ بسیار راحت می باشد.

تکنولوژی ASP.NET در ابتدا با وب فرم آغاز شد. این تگنولوژی بر مبنای  Codebehind بوده است، یعنی به ازای هر صفحه HTML یک صفحه C# وجود داشت که برنامه آن صفحه HTML در آن صفحه سی شارپ نوشته می شد. در وب فرم نیاز زیادی به دانش HTML نداشتید و خود ASP.NET ابزار هایی که در اصطلاح ابزار سمت سروری بودند (Server Side) را برای طراحی صفحات وب ایجاد نموده بود تا به راحتی صفحات HTML خود را بسازید و همچنین به راحتی این ابزار ها را در سمت کدنویسی سی شارپ صدا زده و برای آنها برنامه بنویسید. با گذشت زمان، تکنولوژی ASP.NET MVC توسط مایکروسافت معرفی گردید.

طراحی سایت با ASP.NET MVC:

برای طراحی سایت با ASP.NET MVC بهتر است که درک قابل قبولی از C# و ASP.NET Webfom داشته باشید، زیرا راحت تر و بهتر می توانید مباحث ASP.NET MVC را یاد بگیرید. MVC مخفف کلمه Model View Controller می باشد.

  • Model جیست؟

  • Controller چیست؟

  • View جیست؟

این 3 سوالی است که در ابتدای شروع طراحی سایت با ASP.NET MVC ممکن است برای شما به وجود آید که به این سوال ها به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

Model در ASP.NET MVC چیست؟

برای طراحی سایت با ASP.NET MVC شما نیازمند یک دیتابیس برای ذخیره و استخراج اطلاعات می باشید. امروزه دیتابیس پروژه های ASP.NET MVC به صورت Code First می باشد و اما در صورتی که دیتابیس شما در داخل خود SQL Server ایجاد شده باشد به صورت DB First خواهد بود. Model به جداول شما در پایگاه داده گفته می شود که در پوشه Model داخل پوشه برنامه شما قرار میگرد. اکثر پروژه های ASP.NET MVC از Entity Framework به عنوان رابط پایگاه داده و برنامه استفاده می شود. این رابط به راحتی، دستورات سی شارپ (LINQ) را به دستورات قابل فهم برای دیتابیس تبدیل می کند که دیگر نیاز نیست یک برنامه نویس سی شارپ خود را درگیر نوشتن دستورات SQL نماید.

Controller در ASP.NET MVC چیست؟

در ASP.NET MVC دیگر خبری از Codebehind به عنون هر صفحه HTML نیست. کنترلر ها در ASP.NET MVC وظیفه کد بیهایند را دارند. برای یک Controller می توان متد های فراوانی را ایجاد کرد و به ازای هر متد یک صفحه HTML ایجاد کرد. کنترلر هارا می توان به Model ها متصل نمود و کوئری های مختلفی را ایجاد و اجرا نمود.

View در ASP.NET MVC چیست؟

View در ASP.NET MVC همان صفحات HTML می باشد که وظیفه نمایش اطلاعات را دارد. پسوند صفحات در ASP.NET Webform  که در ASP.NET MVC هم تا زمانی پشتیبانی می شد .aspx بود. در ASP.NET MVC پسوند صفحات .cshml می باشد. در این صفحات که نام آنها صفحات Razor می باشد، امکان قرار دادن کد سی شارپ از جمله شرط ها و حلقه ها و ... می باشد.

تکنولوژی ASP.NET Core:

جدیدا مایکروسافت با معرفی .NET Core به عنوان یکی از فریم ورک های خود همانند .NET Framework، امکان استفاده از آن در پروژه های ASP.NET می باشد که در آینده ای نزدیک به طور کامل در مورد این مبحث نیز صحبت خواهیم کرد.


دیدگاه کاربران
نظر خود را ارسال کنید

تبلیغات شگفت انگیز

عضویت در آقای کدنویس

عضویت

با عضویت در سایت آقای کدنویس، از آخرین اخبار مرتبط با برنامه نویسی، تخفیف ویژه اعضا و ... با خبر شوید. همچنین از امکانات ویژه اعضا نیز برخوردار شوید.

عضویت

سفارش پروژه

سفارش پروژه
  • طراحی سایت
  • اپلیکیشن موبایل
  • نرم افزار ویندوز
  • سئو
سفارش پروژه

خدمات سئو

خرید بک لینک

اگر تمایل برای بهبود وضعیت سایت خود در نتایج موتور های جستجو را دارید، همین حالا کلیک کنید...

خدمات سئو